Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
TUNCAY KURTOĞLU

1970 yılında Ankara’da doğdu. 1989 yılında G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Bölümü birinci sınıf öğrencisi iken Ankara Devlet Operası’nda kadrolu sanatçı olarak sanat hayatına adım atmıştır. Fevziye Bartu ile başlamış olduğu şan çalışmalarına 1991 yılından beri İhsan Şenol ile devam etmektedir.Leyla Gencer ile özellikle Verdi operaları üzerine yorum çalışmaları yapan sanatçı en son olarak ünlü bariton Tom Krause-Eija Tolpo ustalık sınıfında yorum,mimik ve sahne çalışmalarına katılmıştır.

Repertuarında çok sayıda yerli ve yabancı eser bulunan sanatçı Ankara Devlet Operası’nda Aida, Maskeli Balo, Don Carlos, Otello, Turandot, İl Trovatore, Saraydan Kız Kaçırma, Nabucco, Falstaff,Sihirli Flüt, Sevil Berberi, Yevgeni Onegin, Don Giovanni, Figaro’nun Düğünü, Rigoletto, G.Verdi-Requiem, Andrea Chenier, Carmen, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Mavi Nokta, Aşk-ı Memnu, 4.Murat, Kerem,Midasın Kulakları,La Boheme,Attila gibi önemli yapıtlarda başrolleri yorumlamıştır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni,Borusan Filarmoni, Bilkent Senfoni, İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir, Antalya,Çukurova, 9 Eylül Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestraları ile periyodik konserler yapmaktadır. Bu orkestralar ile Beethoven - 9.Senfoni-Mass in C, Mahler 8.Senfoni,Mozart-Requiem ve Missa Brevis, Rossini ve Schubert -Stabat Mater, Handel-Mess, Bach-Matheus Passion ve Magnificat, Çanakkale Oratoryosu, A.A.Saygun-Çokseslendirilmiş Halk Türküleri,Yunus Emre Oratoryosu ve Eski Üslupta Kantat gibi eserleri yorumlamıştır.

Sanatçı yurtiçindeki bu görevlerinin yanı sıra yurtdışında da Dünyaca ünlü sanatçıların jüri üyeliği yaptığı yarışmalara katılmış, Türkiye’nin ilk defa temsil edildiği bu yarışmalarda çok üstün başarılar göstermiş, önemli dereceler ve ödüllere layık görülmüştür. Katıldığı yarışmalar ve kazandığı ödüller; 1.Leyla Gencer Yarışması 'Mansiyon' (İstanbul- 1995), 11. Boris Christoff Yarışması '4.’lük Ödülü' (Bulgaristan- 1996), 22. Hans Gabor Belvedere Yarışması 'Finalist' (Viyana-2002), Çaykovski Yarışması 'En İyi Çaykovski Romans Performans Ödülü' (Moskova-2002), 15.Verviers Yarışması '2.’lik Ödülü' (Belçika-2003), 41.Francisco Vinas Yarışması'3’lük Ödülü' (Barcelona-2004), 20.Valsesia Yarışması'2.’lik Ödülü' (İtalya-2004). Sanatçı bu başarılarının ardından en son olarak katıldığı İtalya’nın Palermo Şehri’nde düzenlenen jüri başkanlığını ünlü soprano John Sutherland’ın yapmış olduğu 10. İnternational Citta di Alcamo Opera Şarkıcıları Yarışması’nda göstermiş olduğu üstün performansın ardından 'hem özel ödüle, hem de 1.’lik ödülüne' layık görülmüştür(İtalya-2007).

Sanatçı bu önemli başarıların ardından yurtdışındaki önemli opera sahnelerinden davetler almış ve bu sahnelerde Türkiye’ yi başarılı şekilde temsil etmiştir. Sayısız konserler yapmış, festivallere katılmış ve operalarda rol almıştır. Varallo, Alcamo, Milano- G. Verdi Konservatuarı Salonu’ nda(İtalya), Split ve Dubrovnik’de 50. Dubrownik Festivali’nde(Hırvatistan), Verviers ’ de Orkestra Opera Royal de Wallonie ile(Belçika), Belgrad’ da Dünyaca ünlü Sava Center Hall’ de Budapeşte Filarmoni ve St. Petesburg Acapella Korosu ile (Sırbistan).Kişniev’ de ünlü Org Salonunda(Moldova), Moskova’da Moskova Radyo Televizyon Orkestrası ve Kremlin sarayı’nda Kremlin Oda Orkestrası ile(Rusya), Barselona’ da Liceo Operası’nda(İspanya), Bella Pais’de(Kıbrıs),Gürcistan’ da konserler vermiş, Paris’ de Türk-Kanada- Fransız ve Belçika Büyükelçiliklerinin ortak projesi çerçevesinde 2 konsere katılmıştır(Fransa). Sanatçı ilk başrolünü Sofya Operası’nda Sevil Berberindeki'Don Basilio'rolü ile gerçekleştirmiştir(Bulgaristan-1996). Aida operası ile yapılan Danimarka turnesinde Aalborg ve Kophenhag şehirlerinde'The King'rolünde temsiller yapmış, Belgrad Sava Center Hall’ de Beethowen- 9. Senfoni, Mozart- Requiem ve Coronation, İsviçre- Basel Teatre’ da İnci Avcıları operasındaki'Nurabad', Avusturya- İnnsbruck’ da İ.Stravinsky’ nin Oedipus Rex, Yunanistan’ ın Patmos adasında Haydn- Messias eserlerini yorumlamıştır.Aynı zamanda 3 BASSES gurubu ile konserler yapan sanatçı Türkiye’de ki konserlerinin yanında Viyana,Bratislava,Almanya’da konserler vermiştir.

2005 yılında Güney Amerika’ya davet edilmiş, Santiago(Şili)şehrindeki Teatro Municipal’de 'The King'(AİDA)rolünde 5 temsil yapmıştır.. 2004- 2006 yılları arasında defalarca İtalya’ ya davet edilmiş ve Roma’ da Roma Sinfonietta ile Requiem(G. VERDİ), Sardenya adasında Teatro Verdi’ de(Sassari)'Fernando'(İL TROVATORE), Ravenna Festivali ve Piacenza’ da La Battaglia di Legnano(G.VERDİ), Chieti- Teatro Marruccino’ da İl Viaggio a Reims(G. ROSSİNİ),Lecce’ de Teatro Politeama Greco’da 'İl Commendatore(DON GİOVANNİ), 'Salieri'(Mozart ve Salieri- R. KORSAKOV), V. Bellini’nin hayatını anlatan L’ Ultime Luci operasında 'İl Barone' rollerini yorumlamış Venedik’ deki Dünya’ca ünlü La Fenice Operası’nda 'Wurm'(Luisa Miller- G.VERDİ)rolüyle yankı uyandırmıştır. 2008 yılı Eylül ayında 12. Citta di Alcamo Opera Şarkıcıları yarışmasının açılış konserini yapmak üzere tekrar İtalya’ ya davet edilmiştir.Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte Almanya(Frankfurt)turnesi gerçekleştiren sanatçı buradaki ünlü ALTE OPER’ de Şef Rengim Gökmen yönetiminde Yunus Emre Oratoryosu’ nun Almanca versiyonunu seslendirmiştir.2012 yılı içerisinde TÜRKSOY projesi kapsamında Yunus Emre Oratoryosu ile Amerika’da ünlü salonlar olan Newyork-Lincoln Center ve WashingtonD.C -Strathmoor Music Center’da,Kazakistan’da Astana Kongre Salonu’nda konserler vermiştir.Saraydan Kız Kaçırma operası’nda 'Osmin 'rolü ile Türkiye’de sayısız temsiller yapan sanatçı Ankara Devlet Opera Balesi ile G.Kore,Ekaterinburg,Estonya,Çin ve İtalya’ya turneler gerçekleştirmiştir. 2011-2015 yılları arasında Almanya’da Hamburg Staatsoper’de Don Carlos'Le Grand Inquisiteur' ,Falstaff'Pistola've Figaronun Düğünü 'Don Bartolo'rollerinde 19 temsil yapmıştır..2012 yılında Brüksel’de kraliyet Konservatuarı’nda Beethoven 9.th Symphony, 2013 yılında ünlü salon Palace de Bozar’da Beethoven'Mass in C'eserini yorumlamıştır.2016 yılında Almanya’da Stadttheater Giessen’de Ludger Vollmer’in Türkleri konu alan'Gegen die Wand-Duvara Karşı'adlı operasında 'Yunus Güner'karakterini yorumlayan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur.Yine 2016 yılında Almanya’nın Berlin,Stuttgart ve Nürnberg şehirlerinde Julien Salemkour yönetimindeki EXPAT Filarmoni Orkestrası ve Berlin Staatsoper korosu ve solistleri ile birlikte L.w.Beethoven-'Fidelio' operasında'Don Pizarro'rolü ile turne yapmıştır.Türk bestecilerini tanıtma kapsamında Canberra-Sidney(Avusturalya)ve Edinburg’ta konserler yapmıştır.(2016)

Tuncay Kurtoğlu’nun Bilkent Senfoni Orkestrası ile yapmış olduğu Yunus Emre Oratoryosu CD kaydı ve Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ile birlikte gerçekleştirmiş olduğu A.A.SAYGUN ve M.SUN Çoksesli Türküler CD kayıdı bulunmaktadır.Kendisine besteci SELMAN ADA tarafından ithaf edilen 'MEVLİD'kantatının dünya prömiyerini,bestecinin yönetiminde seslendirmiştir(Nisan 2011).Sanatçı 2010 yılında 1.Lions Opera ödülleri kapsamında 'En iyi erkek opera sanatçısı'ödülü , 2011 yılında Donizetti Klasik müzik ödülleri kapsamında halk oylaması sonucu'Yılın Klasik Müzik sanatçısı'ödülü, 2013 yılında Semiha Berksoy Vakfı tarafından verilen 'Mustafa İktu onur ödülü ve 6.Donizetti Klasik Müzik ödülleri kapsamında 'Yılın Erkek Opera Sanatçısı'(2016)ödüllerine layık görülmüştür. Halen yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarını başarıyla sürdüren sanatçı aynı zamanda Başkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarları’nda Şan Eğitimi dersleri vermektedir.


GALERİ