Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
METİN TURAN

1961 yılında Sakarya Geyve'de doğdu. İlk ve orta okul eğitimini Alifuatpaşa İlkokulu'nda, lise eğitimini Arifiye Öğretmen Lisesi ve Geyve Lisesi'nde tamamladı. 1980 yılında girdiği özel yetenek sınavıyla Ankara Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü'nü kazandı. 6 yıllık eğitim süreci boyunca Rezzan Sökmen, Cemil Sökmen ve Franz Zigler'den şan dersleri aldı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü-Opera Anasanat dalını Yüksek Lisans derecesiyle tamamlayan sanatçı, başarılarından dolayı İhsan Doğramacı Bilim ve Teşvik Ödülü ile mezun oldu. Aynı yıl Devlet Opera ve Balesi'nin açtığı Tenor Solist Sanatçı sınavını kazanarak görevine başladı. 1986 yılından bu yana birçok opera ve operetlerde başrol oynayarak yurdumuzun birçok ilinde ve yurt dışında (Endonezya, Malezya, İspanya, Almanya, Finlandiya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti..) temsiller gerçekleştirdi. Çeşitli radyo ve televizyon programlarına konuk olarak katıldı ve bu sayede Türk sanatını ülkemizde ve dünyada gururla temsil etti. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası eşliğinde birçok konser gerçekleştirdi. 2014-2018 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlenerek idari yönetimde yer aldı. Sanatçı uzun yıllarıdır üstlendiği Tenor Solist Sanatçı görevine halen devam etmektedir. Solistlik görevinin yanı sıra 1992-1995 yılları arasında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitim Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak yer alan sanatçı, 2018 yılından beri Ankara Üniversitesi Konservatuarı'nda Öğretim Görevlisi olarak öğrenciler yetiştirmektedir.


Tenor Solist Sanatçı olarak görev aldığı eserlerden bazıları; Tebessümler Diyarı (Franz Lehar) Ağrı Dağı Efsanesi - Gülbahar (Çetin Işık Özlü) - Dünya Prömiyeri Carmen (Georges Bizet) Il Travatore (Giuseppe Verdi) Saraydan Kız Kaçırma (Wolfgang Amadeus Mozart) Zaide (Wolfgang Amadeus Motzart) Perili Köşk (S.Moniuszko) Turandot (Giacomo Puccini) Hoffmann'ın Masalları (Jacques Offenbach) Il Tabarro (Giacomo Puccini) Andrea Schenier (Umberto Giordano) Mahagonni (Kurt Weill - Bertolt Brecht) - Türkiye Prömiyeri Çingene Baron (Johan Strauss) Midas'ın Kulakları (Pan) Otello (Giuseppe Verdi) La Traviata (Giuseppe Verdi) Van Gogh (Nevit Kodallı) Kerem (Ahmet Adnan Saygun) Nabucco (Giuseppe Verdi) Yusuf İle Züleyha (Okan Demiriş) Tannhauser (Richard Wagner) Cem Sultan (Sabahattin Kalender) Rushalka (Antonin Dvorak) Attila (Giuseppe Verdi) Seslerle Anadolu (100'den fazla temsil) Atatürk Oratoryosu Çanakkale Oratoryosu Çanakkale Balesi - Çanakkale Türküleri


GALERİ