Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
CUMHUR BÖLER

Çalışmalarına Ankara Radyosu Çok Sesli Çocuk Korosunda Muzaffer ARKAN ile başladı. Konservatuvara girinceye kadar bu koro ile çalışmalara devam etti ve çeşitli yurt içi ve yurt dışı konserine katıldı.1974 Yılında İtalya'da Dünya beşincisi olan bu koroda yer aldı.


1973 Yılında Ankara Devlet konservatuvarı Opera Şan bölümünü yüksek puanla kazandı.1979-1980 Yılında Opera Yüksek Bölümünü pekiyi derece ile bitirdi. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesine solist sanatçı olarak atandı.30'a yakın eserde başrol oynadı.Yurt içi ve yurt dışında 500 kadar konser ve temsillerde oynadı.


İtalya, Bulgaristan, Yugoslavya, Polonya, Meksika ve Kıbrıs'ta başarılı temsiller ve konserler verdi


Şendul , Yarasa Opereti, Arşın Mal Alan, Meşhedi ibad , Zengin Babanın Fakir Oğlu Operetleri,Norma, ,Yolanta,Elesir,D'amaore, Nasrettin Hoca, Mikado, Perili Köşk, Gianni Schiechici, Wintsor'un Şen Kadınları, La Traviata,IV Murat, Venedikte Bir Gece bazıları. Beş eserinde Türkiye prömierini yapmıştır.Bunlarda sırası ile şu eserlerdir. (Türkiye'de ilk defa oynayışı).


Arşın Mal Alan, Zengin Babanın Fakir Oğlu, Perili Köşk,Yolanta ve Wintsor'un Şen Kadınları.


32 yılını sanata adamış bir sanatçı olarak yurtiçi ve yurt dışında sevgi ve paylaşmanın yolu olan müzikle gençlere klasik Türkülerimizi sevdirmek için Aryalardan türkülere sloganı ile yüreklerde yer etmiştir. Besteleri kendisi ve Opera Sanatçısı olan eşi İpek BÖLER'le yazdıkları Mevlana C.Rumi Hoş Görü Yunus Emre Gel Gör Beni Aşk Neyledi eserlerinin Dünya prömiyerlerini gerçekleştirerek bu kıymetli hak dostlarını ve dervişlerimizin hatırlarda kalmalarını sağlamıştır. Mevlana C.Rumi ve Yunus Emre'nin şiirlerine ilahi tınılarında ses, ahenk bütünlüğü içinde doğu ve batı enstrümanların kendi içindeki uyumuyla gözlerde ve kulaklarda eşsiz bir lezzet bırakmıştır.Yunus Emre'nin insanlara yaptığı Yaradılan'ı hoş gör Yaradan'dan ötürü çağrısı sevgi, hoş görü ve ilahi aşkın tasavvufla buluşturan ve sesleriyle hayat veren bu eserleri genç kuşaklara aktarmayı bir borç bilmiştir. Hala bu iki eseri geniş kitlelere götürmek için çalışmalarına devam etmektedirler.


İlk Şan derslerini Gazi Üniversitesi müzik eğitimi bölümünde 9 yıl yaptıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında 10 yıldır öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır .Ayrıca Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarının şan bölümünün kurucusu olup, 14 yıl öğretim görevlisi olarak bu görevi yapmıştır.2010-2011 öğretim yılından itibaren Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.


03.05.2001 tarihinde Antalya Devlet Opera ve Balesi müdürlüğüne atandı. Kuruluşu üçüncü yılına giren Antalya Devlet Opera ve Balesini yeniden yapılandırdı. Bu yapılanmada hem idareci hem de sanatçı olarak etkin görev üstlendi.İki yıl idarecilik yaptıktan sonra, Ankara Devlet Opera ve Balesi nde solist sanatçı olarak görevine devam etmektedir. Dört yüz'ün üzerinde başarı ödüllerine layık görülmüş olup, çoğu eğitim amacı taşımaktadır. Ayrıca çocukları çok seven ve değer veren Cumhur Böler'in çocuk şarkıları ile ilgili besteleri vardır.


19 Eylül 2014 tarihinden itibaren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcılığına vekaleten atanmıştır. Halen bu görevini sürdürmektedir.


GALERİ