Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
A.TURAN OFLAZOĞLU

Özgeçmiş

1932'de Adana'nın bir köyünde doğdu. Bünyan İlkokulu'ndayken yaptığı Karagöz şekilleriyle kasaba halkına temsiller verdi. Sonra İstanbul; Gedikpaşa Ortaokulu, Vefa Lisesi, İstanbul Edebiyat Fakultesi'nde Felsefe ve İngiliz Edebiyatı bölümleri, derken Amerika: Washington Üniversitesi´nde tiyatro dersleri.


Oyunlar

Kezban, Allah'ın Dediği Olur, Deli İbrahim (Türk Dil Kurumu 1968 Tiyatro Ödülü), Sokrates Savunuyor, Güzellik ve Aşk, IV.Murat (1970 TRT Ödülü), Gardiyan, Bizans Düştü, (Fatih), Genç Osman, Dörtbaşımamur Şahin Çakırpençe, Elif Ana, Kösem Sultan (1981-1982 Avni Dilligil Ödülü), Atatürk (Oratoryo metinleri), Şenlik (Bale), Sultanahmet Camii Ses ve Işık Gösterisi, Cem Sultan, Kılıç ve Ney (II.Selim), Sinan, Olimpiyat (Bale), Topkapı (TV Senaryosu), Kanuni Süleyman (1996 Atatürk Kültür Merkezi Ödülü), Yine Bir Gülnihal, Yavuz Selim, Korkut Ata. Karaman 2001 Türkçe'yi en iyi kullanan yazar ödülü.