Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
ALEXANDRU SAMUIL

St. Petersbourg 'Rimski-Korsakov' Konservatuvarı (Prof.V.Stoller ve Prof. A. Jansons) ve daha sonra Ekaterinbourg 'Moussorgsky' Devlet Konservatuvarı'ndan (Prof.M.Paverman) mezun oldu. 1981'den itibaren Moldovya Ulusal Operası'nın baş orkestra şefi ve sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Bu arada St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Bucharest Ulusal Radio Orkestrası ile çalışmalarına devam etti. Samuil, Moskova'da (Bolsoy Tiyatrosu, Stanislavsky Operası), St. Petersburg'da, Rusya ve eski Rusya'nın birçok kentinde şeflik yaptı. İngiltere, İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya, Japonya, İzlanda, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Rusya'da turneler düzenledi.50'den fazla opera ve bale prodüksiyonu yaptı. 1988 Mayıs'ında Romanya Ulusal Operası başarılı çalışmalara imza attı. Samuil, 1990-2002 yılları arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi ve genel müzik direktörü olarak çalıştı. 2002 yılından itibaren Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefi ve genel müzik işleri yönetmeni olarak görev yapmaktadır. Ankara, İstanbul, Mersin ve İzmir operalarıyla da çalışmalarına devam etmektedir. 1995 yılından itibaren de Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'ne katılmaktadır. Samuil, 1996 yılında Londra'da Royal Albert Hall'de Verdi'nin 'Aida'sını yönetti. O tarihten itibaren de her sezon İngiltere, İrlanda ve İskoçya'da 'Robert Albert Hall' sahnesinde çeşitli prodüksiyonlar için davet edilmiştir. Sanatçının aldığı ödüller; 1986-Tokyo'da 'Cio-cio-san Uluslararası Yarışma'da Madalya 1990-Devlet Teşvik Ödülü-Moldova 1996-Moldova Cumhuriyet Madalyası 2001-Moskova'da 'Irina Arkhipova Vakfı' tarafından opera orkestra şefliğindeki seçkin başarılarından dolayı Altın Madalya Eleştiler; 'Orkestra ve sesleri yönetisindeki sıcakkanlılığının yanı sıra Alexandru Samuil'in orjinal Puccini yönetimi hem yumuşak hem de tutkulu.' (Geoffrey Norris - 'Daily Telegraph') 'Bu, Alexandru Samuil tarafından uyumlu bir beraberlik ve doğru Verdi stilinde mükemmel yönetilen büyük müzikal bütünlük içeren bir performanstı.' (Robert Beale - 'Manchester Evening News') 'Şef Alexandru Samuil, parçanın nasıl gitmesi gerektiğini ve eserden son dygu damlasını çekip çıkarmayı çok iyi biliyor...' (Rodney Milnes - 'The Times')


EDUCATION
Graduated from St. Petersburg 'Rimski-Korsakov' Conservatory (Prof. V. Stoller and Prof. A. Jansons).
Graduated from Ekaterinburg 'Moussorgsky' State Conservatory (Prof. M. Paverman).

PROFESSIONAL CAREER
1981 onwards, has been undertaken the role of Moldovia National Opera's Chief Orchestra Conductor and Artistic Director.
Continued his career at St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Bucharets National Radio Orchestra.
Organized tours to England, Ireland, Spain, Porugal, Italy, Japan, Iceland, Hungary, Romania, Bulgaria and Russia.
Performed in more than 50 opera and ballet productions.
1990-2002, Worked as the Orchestra Conductor and General Music Director at İzmir State Opera and Ballet.
2002 onwards, he has been performing as the Orchestra Conductor and Director of Musical Affairs.
Continuing his career at Ankara, İstanbul, Mersin and İzmir State Opera and Ballet Directories alongside.

Performances and orchestras under his baton;
* Moscow, Bolshoi Theatre, Stanislavsky Opera
* Various orchestras in St. Petersburg, Russia and USSR.
* May 1988, realized successful performances with Romanian National Opera
* As of 1955 performed at Aspendos International Opera and Ballet Festival for numerous times.
* 1996, London; Verdi's 'Aida' at Royal Albert Hall.
* Has been invited to 'Robert Albert Hall' to perform in various productions by England, Ireland and Scotland.

AWARDS
1986, Tokyo; Medal at 'Cio-cio-san International Competition'
1990, Moldova; Governmental Incentive
1996, Moldova Republic Medal
2001, Moscow; Golden Award at 'Irına Arkhipova Association' for his distinct success in the field of orchestra conducting.

REVIEWS
* 'Alexandru Samuil's original Puccini conduct is both mild and passionate along with his mellow mood in conducting the orchestra and its sounds.' (Geoffrey Norris - 'Daily Telegraph')
* 'It was a performance that had a huge musical coherence conducted perfectly in harmonious integrity and accurate Verdi style.' (Robert Beale - 'Manchester Evening News')
* Orchestra Conductor Alexandru Samuil knows very well how the piece should lead and to extract every single drop of emotion from the work. (Rodney Milnes - 'The Times')