Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
ADOLPHE ADAM

Adolphe Charles Adam (d. 24 Temmuz, 1803 Paris - ö. 3 Mayıs, 1856 Paris), Fransız opera ve bale besteci ve müzik eleştirmenidir. Kendisi çok üretken bir opera ve bale bestecisi oldu. Bugün en ünlü balesi 'Giselle' ve 'Le Consaire'dir. En son bestesini 1856'da tamamlamıştır.


Adolphe Adam Parisde doğmuştur. Babası da kendisi gibi bestekâr ve Paris Konseravtuarında profesördü. Annesi de bir fizikçinin kızıdır. Çocukken,Müzik üzerine daha fazla eğitim görme yerine kendi kendine çalışmayı seçmiştir. Ardından Paris Konservatuarına girmiştir. Burada org ve armoniyum üzerine çalışmalar yapmıştır. Adolphe Adam ayriyetten Ritim üzerine daha fazla tecrübe kazanmak için triangle çaldı. Buna karşın Grand Prix de Romeda bir başarı yakalayamamıştır. Babası da onu müzik üzerine kariyer yapması için desteklememiştir aslında. 20 Yaşına geldiğinde Paris vodvili evi için şarkı yazıyor ve Gymnasie Dramatique de orkestrada çalıyordu ki daha sonra da burada koro şefi oldu. Diğer Fransız Bestekarlar gibi, daha çok enstrüman çalarak yaşamını devam ettiriyordu. 1825 de Boieldieu'ye yardım ederek La dame blanche için bir piano parçası oluşturdu. Biriktirdiği parasıyla Avrupa'yı dolaştı ve Eugène Scribe ile tanıştı. Daha sonra birlikte çalıştırlar. 1830 da toplamda tiyatro için 28 beste yapmıştı. Adolphe Adam, Montmartre Mezarlığı'na gömülmüştür.


Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Adolphe_Adam