Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
SERHAT GÜDÜL

1977 yılında Berlin'de doğdu. 1987'de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'ne girdi. Buradaki eğitimi boyunca Perm Bale Okulu'nun önde gelen eğitmenlerinden biri olan Rus asıllı Vladimir Tolstuklin ile çalıştı. 1994 yazında tam burslu olarak Londra'da Royal Bale Okulu'nun yaz kurslarına katıldı. 10 senelik bale eğitimini üstün başarılarından dolayı 9 senede tamamlamasının ardından yüksek lisans eğitimini de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü´nde tamamladı.


1996 yılında Türkiye'yi temsilen katıldığı 17. Uluslararası Varna Bale Yarışması'nda ilk altı dansçı arasında yer aldı. Aynı yıl Fransa'da düzenlenen Concour de Paris Bale Yarışması'nda 230 dansçı arasından ilk dörde kaldı. 1997 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne girdi. Mayıs 2000'de İsrail Tel Aviv'de ilki düzenlenen 1.Mia Arbatova Bale Yarışması'na katıldı ve birincilik ödülünü aldı. Bu ödülle Bale Ana Sanat Dalı'nda ülkemize altın madalya kazandıran ilk dansçı oldu. 2001 yılında Uluslararası Helsinki Bale Yarışması'na katılarak finalist oldu. 2002'de Japonya Nayoga'da gerçekleşen 9. Uluslararası Japonya Klasik ve Modern Dans Yarışması'nda 300 dansçı arasından finale kaldı ve jüri özel ödülüne layık görüldü. Nisan 2003'te Uluslararası Lüksembourg Bale Yarışması´nda gümüş madalya kazandı.


2006'da Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Ana Sanat Dalı Bölümü'nde eğitmenlik yapmaya başladı. Eylül 2008'de İstanbul Uluslararası Bale Yarışması'nda Grand Prix ödülünü alan Kadir Okurer'in eğitmenliğini üstlendiği gibi, genç dansçının yarışmada sergilediği koreografilerinin de yaratıcısı oldu. Kadir Okurer; Serhat Güdül'ün çalıştırıcılığında, 2009 baharında ABD'de düzenlenen Youth America Grand Prix'de ve yine 2009 yazında Roma'da düzenlenen Roma Premio Bale Yarışması'nda ikincilik ödüllerini almaya hak kazandı.


Ankara Devlet Opera Balesi'ndeki görevini solist ve baş dansçı olarak sürdürmekte ve 2009 yılından itibaren Ankara Devlet Opera Balesi'nde ders vermektedir. 2012 yılında atanmış olduğu Bale Başöğretmen Vekili olarak halen görevini sürdürmektedir.