Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
KEVORK TAVİTYAN

1968'de İstanbul'da doğan sanatçı, M.S.Ü. Devlet Konservatuarı'nın opera bölümünden 1993'te lisans ve 1996'da yüksek lisans dereceleri alarak mezun oldu. Çeşitli dönemlerde çocuk korosu ve çok sesli koro şefliği de yapan sanatçı 1995-96 sezonundan itibaren profesyonel opera kariyerine başladı. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi CRR Konser Salonu Operasında roller aldı. Bu kurumda önce Üzeyir Hacıbeyov'un Arşın Mal Alan operetinde Sultan Bey, daha sonra G. Donizetti'nin L'Elisir D'Amore operasında Dulcamara rollerini canlandırdı. A.A. Saygun'un Özsoy operasında Feridun rolünü konsertant olarak seslendirdi. Bu arada özel gruplar tarafından sahnelenen Serdar Yalçın'ın Anlat Şehrazat müzikalinde ve Pergolesi'nin La Serva Padrona adlı eserinde rol aldı.


1998 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin açmış olduğu sınavı kazanarak kurumun solist kadrosuna katıldı. Bu kurumda şimdiye kadar pek çok eserde rol aldı. Tosca Sagrestano, Cavalleria Rusticana Alfio, I Pagliacci Tonio, Les Contes D'Hoffmann Lindorf,Dapertutto,Miracle, Jenufa Starek, Carmina Burana'da bariton partisi, Selman Ada'nın Mavi Nokta'sında bariton partisi, IV. Murat Topal Recep Paşa, Rigoletto Rigoletto, Haensel und Gretel Vater,Deli Dumrul Yaşlı Adam, Un Ballo in Maschera Renato, Prince Igor Prince Igor, La Traviata Germont, Belisario Belisario, Madama Butterfly Sharples, La Boheme Marcello, Die Zauberflöte Papageno, Don Pasquale Malatesta, L'Elisir D'Amore Dulcamara, Midas'ın Kulakları Midas, Fauré Requiem bariton partisi, La Cenerentola Dandini. Sanatçı, opera rolleri dışında geniş bir lied-oratorio repertuarına da sahiptir. Bunların yanı sıra 23. İstanbul ve 12. İzmir Uluslararası Müzik Festivallerine ve uluslar arası Aspendos ve Side festivallerine katıldı.


Son yıllarda koro şefliği çalışmalarına da yönelen sanatçı, Salerno'da I mille colori dell'arte koro festivaline ve Essen'de Essen 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sing! Day of Song gala konserine 60000 kişilik bir seyirci topluluğu önünde koro şefi olarak katılmıştır. 2008 yılından bu yana çeşitli dönemlerde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Opera Oda Korosu'nun, Acappella Grup 34 korosunun ve Sabancı Üniversitesi Klasik Müzik Korosu'nun şefliklerini yürütmüştür. Son olarak Fauré'nin Requiem'ini, Yusuf ile Züleyha operası'nın korosunu ve Beethoven'in 9. Senfonisi'nin koral bölümünü yönetmiştir. Solistlik ve koro şefliği çalışmalarının yanı sıra M.S.G.S.Ü ve Haliç Üniversitesi konservatuarlarında şan dersleri vermeye devam etmektedir. Sanatçı, Paris, Münih, Montreal, Plovdiv, Hannover, Essen, Salerno, Bükreş, Pekin, Şanghay, Sidney gibi şehirlerde solist ve koro şefi olarak pek çok konserler vermiştir.


GALERİ