Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Göbekli Tepe
EVREN EKŞİOĞLU

Soprano Evren Ekşi, Saadet İkesus Altan'ın öğrencisi olarak başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı'ndan 1995 yılında mezun oldu. Ekşi, öğrenciliği sırasında ayrıca Selma Emiroğlu ile de Şan çalıştı ve İstanbul Barok topluluğuyla Türkiye, KKTC ve Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde konser ve temsiller gerçekleştirdi. 1996 yılında girdiği Münih Richard Strauss Konservatuvarı yüksek lisans bölümünde, 2 yıl boyunca Prof. Julie Kaufmann ile şan tekniği ve yorum, Donald Sulzen ile lied yorumu çalıştı ve yüksek lisans programından 1998 yılında en iyi derece ile mezun olduktan sonra yurda dönerek İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde solist Soprano olarak göreve başladı.


Sanatçı göreve başlar başlamaz üstlendiği Nedda (Pagliacci-R. Leoncavallo) rolünün ardından Antonia (Les Contes d'Hoffmann-J. Offenbach) rolünü yorumladı. İzleyen yıllarda Gilda (Rigoletto-G. Verdi), Gretel (Hänsel und Gretel-E. Humperdinck ), Mimi (La Bohème-G. Puccini), Donna Anna (Don Giovanni-W.A. Mozart), Cio-Cio San (Madama Butterfly-G. Puccini) ve Micaela (Carmen-G. Bizet) olarak opera severlerin karşısına çıkan Evren Ekşi, daha sonra Aida (Aida-G. Verdi), Violetta (La Traviata-G. Verdi), İnsan Sesi (La Voix Humaine F. Poulenc), la Contessa (Le Nozze di Figaro-W.A. Mozart) rolleriyle izleyicilerle buluştu.


Messa da Requiem (G.Verdi), Yunus Emre (A. Saygun), Stabat Mater (G. Rossini) ve 9. Senfoni (L. van Beethoven) gibi eserleri de seslendiren sanatçı, 1999 yılında Aspendos Opera ve Bale Festivali çerçevesinde Antonia rolünü yorumlamıştı. Evren Ekşioğlu, sonraki yıllarda yine aynı festivalde Madama Butterfly (2004), Aida (2007-2008, 2008-2009 ve Micaela (2009-2010) olarak sanatseverlerin karşısına çıktı. Sanatçı, 2009 yılında Semiha Berksoy Vakfı'ndan en başarılı kadın opera sanatçısı ödülü alırken, 2010 yılında da Beyazıt Rotary Kulüp tarafından, alanında en başarılı kadın sanatçılara verilen ödül ile taltif edilmiştir. Evren Ekşioğlu, 2010?dan beri Violetta, Antonia ve la Contessa rolleriyle sahneye çıkarken, son dönemde dahil olduğu prodüksiyonlara Ariadne auf Naxos-R. Strauss (Ariadne) ve Giovanna d'Arco-G.Verdi (Giovanna d'Arco) adlı eserleri de eklemiştir.