Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
HAMİT MEHMET SİPAHİ

1969 yılında Ankara'da doğdu. 1978 yılında Kuğ Bale Stüdyosu'nda baleye başladı. 1980 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'ne giren Sipahi, 1987 yılından itibaren misafir sanatçı, 1990 yılından itibaren de kadrolu olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmaya başladı. İki Yürek Destanı, Milli Egemenlik Destanı, Yedi Güzeller, Huzursuz Düşler, Eros ve Tanatos, Budala, Ateş Kuşu, Anna Karenina, Üç Silahşörler, La Bayadere, Restless Vizon, Uçarcasına, Carmina Burana, Copellia, Kamelyalı Kadın, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel, Don Kişot, La Traviata, Üç Silahşörler, Şımarık Kız, Giselle adlı eserlerde solo ve grup dansçısı olarak görev aldı.

Sanatçı 1999 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde Bale Sahne Müdürlüğü, Bale Müdürlüğü, Bale Koordinatörlüğü, Genel Koordinatör Yardımcılığı görevleri ile birlikte, dans ettiği eserler; İkili Bale, Dansın Büyüsü, Şımarık Kız, Üç Türk Balesi, Kamelyalı Kadın, Giselle, Dostum Akdeniz, İspanyol Rüzgarı, Troy Game, Fındıkkıran, Korsan, Kontrast.

Elma Kurtları, Heidi, Carmen, Lale Çılgınlığı ve IV. Murat adlı eserlerin koreografilerini yaptı. Opera ve Bale Sanatları ve Sevenleri Derneği Başkanlığı'nın yanı sıra Antalya Devlet Opera ve Balesi İl Koordinatörlüğü, Koreograf ve Repetitör olarak sanat hayatına devam etmektedir.