Sana daha iyi bir alışveriş deneyimi sunulabilmesi için sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinde çerezler ile toplanan kişisel verilerin Veri Politikamız - Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemler ile mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır.

Devlet Opera ve Bale
Patara
MUHAMMET SERDAR KALMAZ

Liseden sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girdi. Akademi eğitimi yıllarında Prof. Hern Böhmer ile kök boyalar üzerine araştırmalar yaptı. Bu çalışmalarını son sınıfta karma bir sergide tanıttı. 1983'de okulu bitirdikten sonra çalışmalarını moda ve resim eğitmeni olarak özel sanat kurumlarında sürdürdü. 2 yıl Mısırlı firmasında desen şefliği yaptı. 1986 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne Ressam olarak girdi. 18 Haziran 1998 yılında Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen 'Dil Oğlanları ve Tercümanlar' sergisinin küratörlüğünü, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Stephane Yerasimos, tarihçi Frederic Hitzel, İstanbul Başkonsolosu Jean Michel Casa ve Zeffe Casalas ile birlikte İstanbul Fransız Sarayı'nda gerçekleştirdi. Aynı yıllarda Opera - Bale sahne ressamlığı yanında çalışmalarını keçe resim üzerine yoğunlaştırdı. Yurt içi ve yurt dışında kişisel ve karma sergilerle eserlerini sanat severlerle buluşturdu. 1986 yılından bugüne, onlarca opera ve bale eserinde dekor ve kostüm realizelerinde bulundu.


Halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde Sanat Teknik Müdürü olarak görev yapmakta olan Serdar Kalmaz'ın yurt içinde Kültür Bakanlığı koleksiyonunda ve özel koleksiyonlarda, yurt dışında Kuzey Kıbrıs Kültür Bakanlığı koleksiyonu ve çeşitli Avrupa ülkeleri özel koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.