2 perde/100 dakika ​
iSTANBUL Devlet Opera ve Balesi ​
11 Ağustos 2018, CUMARTESİ​​​

DON KİŞOT
​​İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ​
​​

PROLOG

Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho ​Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.

I.PERDE

Birinci Tablo: Sevilla’da bir pazar meydanı
Hancı Lorenzo, kızı Kitri’yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio’yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir.  Don Kişot Kitri’yi görür görmez, en sonunda Dulcinea’yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes’in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer. 
İkinci Tablo : Çingene Kampı
Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot  hayallere dalar ve Kitri’nin aslında Basilio’yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer. 
Üçüncü Tablo: Rüya
Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri’yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı’ndan kaçan Kitri ve Basilio’yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot’u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri’yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache’ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir. 
II.  PERDE
Birinci Tablo: Taverna
Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache’ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir “intihar” sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot’a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo’yu ikna etmesini rica eder.  Bir anda Basilio “hayata” döner!  Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır. 
İkinci Tablo: Düğün
Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur. 

CAST

Müzik
Ludwig MINKUS
Koreografi
Marius PETIPA
Sahneye Koyan ve Düzenleyen
Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
Dekor Tasarım
İsmail DEDE
Kostüm Tasarım
Gizem BETİL​
Işık Tasarım
Önder ARIK
Kitri
Büşra AY
Basilio
Erhan GÜZEL
Don Kişot/Don Quixote
Alkış PEKER
Sancho Panza
Ürün İNDERE
Gamache
Özerk TOZKOPARAN
Lorenzo
Kerem KURANER
Espada
Olcay TUNÇELİ
Mercedes
N. Melike KOPER

İki Arkadaş
Zuhal KARACA – Hüma ERSEL SÖKMEN
Rüya Kraliçesi
Zeynep SERPEN

Amor
Berfu ELMAS
Çeribaşı
Can BEZİRGANOĞLU
4 Toreador
Deniz ÖZAYDIN, Ali TÜRKKAN Ömer ERENLER, Alican GÜÇOĞLU
Çingene Kadın
Büşra YILDIRIM
Rüya Sahnesi 2 Solist
Julia HARTMANN, M. Özde EREN
Seguidilya Solist Çift
Asena ÖKTE, Can BEZİRGANOĞLU

ON KIZ
Zuhal KARACA, Hüma ERSEL SÖKMEN, Eymen ARISLI, Julia HARTMANN, Çağrı ÇEKİÇ HAZAN, Melis KALFAGİL, Asena ÖKTE, Eda YEKER, M. Özde EREN, Merve TOPALDEMİR.
​​​
RÜYA SAHNESİ 12 KIZ
Ayşe ARAS, Eymen ARISLI, Hazal ÇORUK, Çağrı ÇEKİÇ HAZAN, Melis KALFAGİL, Melis KOLÇAK, Elifsu PAMUKÇU, Buket POLAT, Deniz SABAZ, Zeynep İŞÇİMENLER, Merve TOPALDEMİR, Eda YEKER
​​​
SEGUIDILYA 6 ÇİFT
Eymen ARISLI, Çağrı ÇEKİÇ HAZAN, Melis KALFAGİL, Deniz SABAZ, Eda YEKER, Buket POLAT, Cem ÇELİK, Murat ÖZTEKİN, Deniz POLAT, Cenk Tan KARAYEL, Sinan KAYMAK, Çağatay ÖZMEN.
​​​
Meyhaneci Kadın
Lale ATAYATA
Çingene Çift
Tülin YİTİK, Natık VERAL

6 ÇİNGENE ÇİFT
Seda BORAK, Gamze HOPANOĞLU, Zeynep İŞÇİMENLER, Zeynep İŞLER, Ayşe Y. KIRAN, Melis KOLÇAK, Cem ÇELİK, Agit İŞCAN, Sinan KAYMAK, Cenk Tan KARAYEL, Murat ÖZTEKİN, Deniz POLAT
​​​
4 İspanyol 1. Perde
M. Ece ERTÜRK, Emel KALKAN, Seda GÜLSOY, Ebru MIHÇIOĞLU

4 İspanyol 2. Perde
Dilvin OFLUOĞLU, Zeynep İŞÇİMENLER, Seda GÜLSOY, Gamze HOPANOĞLU​

Rahip
Uğur İLTER​